skanesport_desktop-panorama-1

FotbollLB07Nyheter

LB07 värvar in målvakt

LB07 har presenterat ett par nyförvärv under de senaste dagarna. Ett av dessa är Vera Varis, som förstärker på målvaktspositionen.

Vera Varis är nybliven 25-åring som senast agerat burväktare i finska klubben FC Honka. Hon har tidigare spelat i Vantaan Jalkapalloseura och Helsingin Jalkapalloklubi.

– I Vera har vi hittat en spelare som lever upp till den kravbilden som vi har på målvaktspositionen. Dessutom har hon en bra personlighet som passar i vår grupp och en stor vilja att utvecklas, det är såna spelare som vi vill ha i vårt lag. Vi har fått ett väldigt bra intryck av henne under de första veckorna och vi tror att hon kan bli en viktig spelare för oss under 2019, säger LB07:s huvudtränare, Renée Segers, till klubbens hemsida.

– Jag är glad över att spela med LB07 nästa säsong. Efter några år i USA är det grymt att vara tillbaka i Europa. LB07 är ett bra steg för mig och jag är väldigt motiverad, säger nyförvärvet Vera Varis till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close