IK PanternIshockeyNyheter

Eklind förblir Pantern trogen

IK Pantern och Oscar Eklind har förlängt avtalet med två år över säsongen 2020-21. Enligt uppgifter till Skånesport kommer avtalet offentliggöras av IK Pantern under lördagen. 

Den 20-åriga forwarden har under de föregående två säsongerna stått för 23 poäng på 80 matcher i Pantern-tröjan.Den 20-årige forwarden har tidigare tillhört Malmö Redhawks U- och A-lag.

– Fantastiskt roligt att se “Ekan” i Pantern även i framtiden. Han är en storväxt och stark forward som vi kan använda i alla spelformer, och jag vet att han kommer ta stora kliv i sin utveckling även kommande säsong, säger klubbens sportchef och huvudtränare, Viktor Stråhle, till hemsidan.

– Det ska bli kul att ta mina nästa steg i karriären i IKP och även hjälpa laget och klubben på resan som vi påbörjat tillsammans. Jag ser fram emot de kommande två säsongerna med glädje, säger Oscar Eklind själv till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close