IK PanternIshockeyNyheter

Rutinerade målvakten återvänder till Pantern

Till IK Pantern återvänder Tex Williamsson, efter att denne tillbringat säsongen i Frölunda och Tingsryd. 28-åringen blir en av två målvakter i Kirsebergs-klubbens trupp, då han skrivit på ett treårskontrakt. 

Tex Williamsson kom till IK Pantern under 2016 och lämnade året efter. Utöver Pantern har Williamsson spelat ihop över 100 hockeyallsvenska matcher i Tingsryd och Leksand.

Som återvändare har den 28-årige målvakten kritat på ett treårskontrakt med Pantern.

– Tex är en beprövad och rutinerad målvakt som vi har sett mycket av den föregående säsongen och jag ser fram emot att se honom vakta IK Panterns mål i vinter, säger IK Pantern sportchef och huvudtränare, Viktor Stråhle, till klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close