skanesport_desktop-panorama-1

IshockeyMalmö RedhawksNyheter

Fem spelare lämnar Malmö Redhawks

Malmö Redhawks har tagit beslut att fem spelare med utgående kontrakt lämnar klubben i samband med säsongens slut.
– Vi tackar spelarna för deras insatser i klubben, säger Malmö Redhawks sportchef, Patrik Sylvegård på klubbens hemsida.
Det är en vecka sedan säsongen 2018-19 tog slut för Redhawks del. Under den tiden har sportchef Patrik Sylvegård haft individuella samtal med spelarna. Nu står det klart att fem spelare med utgående kontrakt lämnar klubben. Det handlar om backen Anton Mylläri samt forwards Marcus Sylvegård, Pontus Netterberg, Kim Rosdahl och Per Ledin.
– Vi vill rikta ett stort tack till de här spelarna för deras insatser både på och utanför isen i klubbens färger. Vi önskar samtliga ett stort lycka till i deras fortsatta karriärer, säger Patrik Sylvegård.

 

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close