IshockeyNyheter

Han blir assisterande tränare i Tyringe

Tyringe Hockey har gjort klart med André Reimer som assisterande tränare till Joakim Andersson. Kontraktet är skrivet på två år när Reimer nu vänder hem efter ett år i Skellefteås organisation. 

– Att vara tillbaka i Tyringe Hockey är verkligen en härlig känsla. Jag har saknat att kliva ner i båset i Tyrs Hov med Bluefoxes i ryggen och alla supportrar med ett stort Tyringehockey-hjärta som vill se bra hockey, säger André Reimer till klubbens hemsida.

I och med Reimers ankomst är Tyringe Hockeys tränarkonstellation färdigställd. Så här säger säger klubbens sportchef, Filip Steensbjerre, om rekryteringen:

– Det känns givetvis jättebra att få tillbaka André till klubben. Han har ett härligt driv och är ambitiös med sin tränarkarriär. André kommer att komplettera Jocke på ett bra sätt och hans engagemang kommer att vara gynnsamt för hela föreningen.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close