IshockeyKristianstad IKNyheter

KIK förlänger med forward

24-årige forwarden Herman Hansson förlänger sitt kontrakt med Kristianstads IK. Detta meddelar klubben via sin hemsida. 
– Var inte så mycket att fundera på, säger han.

Kristinastads IK fortsätter att rusta för Hockeyallsvenskan i höst. Efter värvningen av AIK-målvakten Robin Wallin samt förlängningen med assisterande tränaren Andreas Lilja, är ett nytt tvåårskontrakt med Herman Hansson, 24, klubbens senaste drag.

– Det var inte så mycket att fundera på. Jag trivs otroligt bra i föreningen och med allt runt omkring. Hjärtat klappar grönt så det ska bli oerhört kul att få spela för Kristianstad i två år till, säger Herman Hansson till klubbens hemsida.

– Det är med stor glädje som jag konstatera i och med Hermans förlängning att alla fyra kaptenerna från förra året är kvar. I Herman får vi en spelare som ger allt alltid oavsett om det är träning eller match och det genererar både energi och kvalité till laget, säger Mikael Gath, huvudtränare i KIK, om förläggningen med Hansson.

I och med förläggningen går Herman Hansson in i sin fjärde säsong med Kristianstads IK. Tidigare har han figurerat i såväl Mörrums GoIS som Brynäs IF:s organisationer.

 

Joel Ask

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close