FotbollLandskrona BoISNyheter

Akut ekonomisk kris i BoIS

Det råder kris i Landskorna BoIS – ekonomisk sådan.
Fyra miljoner kronor måste in snarast, och därför väljer man nu att sälja av andelar i föreningen.
“Föreningens ekonomi är fortsatt extremt utsatt”, skriver klubben på sin hemsida. 

“Landskrona BoIS går sedan en längre tid tillbaka en kamp utanför planen med att få ordning på föreningens ekonomi. Efter ett hårt arbete för överlevnad 2018 var ingående eget kapital 2019 -2,3 miljoner kronor. Den ryggsäcken gör att föreningen ständigt arbetar i motvind och den likvida situationen sommaren 2019 är därför akut”, var meddelandet som basunerades ut på Landskorna BoIS hemsida under veckoslutet.

Landskorna BoIS har länge gått på knäna ekonomiskt. I och med fjolårets degradering till division ett har de finansiella medlen stramats åt än hårdare.

Klubben lanserar nu “Randig Framtid”, vilket är ett koncept där intressenter kan gå in och köpa andelar i föreningen, mot att man får ta del av ett framtida transfernetto. Detta är ett avtal som sträcker sig fram till 2024.

“Föreningens ekonomi är fortsatt extremt utsatt och för att hantera likviditetssituationen samt återställa föreningens egna kapital behövs ett kapitaltillskott om 4 miljoner kr”, skriver klubben.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close