Nyheter

Malmö idrottsakademi har gjort uttagningen till Elitprogrammet

Malmö idrottsakademi har slutfört uttagningen till Elitprogrammet 2019-20.

De aktiva kommer från nästan 20 olika individuella idrotter och uppfyller kraven att redan vara på landslagsnivå eller på väg att nå dit.

Foto: Bildbyrån

 

Uttagna till Elitprogrammet 2019 – 20:
Artistisk Gymnastik Halmstadfrigymnaster Christopher Soos
Artistisk Gymnastik GK Motus-Salto Pontus Kallanvaara
Artistisk Gymnastik GK Motus Salto Tony Do
Badminton BMK Aura Emma Karlsson
Badminton BMK Aura Johanna Magnusson
Badminton BMK Aura Jacob Nilsson
Brottning Malmö Tigers Wrestling Team Alexander Bica
Cykling Team ormsalva athletic club Alexandra Nessmar
Cykel CK Ringen Isac Lundgren
Friidrott Malmö AI Thobias Montler
Friidrott Malmö AI Wictor Petersson
Friidrott Malmö AI Ida Storm
Friidrott Malmö AI Axel Härstedt
Friidrott Malmö AI Austin Hamilton
Friidrott Malmö AI Jonas Leanderson
Friidrott Malmö AI Max Hrelja
Friidrott Malmö AI Kasper Kadestål
Friidrott Malmö AI Erika Wärff
Friidrott  Malmö AI Mathilda Eriksson
Friidrott Malmö AI Daniella Busk
Kanot Lödde Kanotklubb Theodor Orban
Kanot Lödde Kanotklubb Julia Lagerstam
Kanot  Nyköpings Kanotklubb Anton Andersson
Kanot Lödde Kanotklubb Björn Linander
Kanot Lödde Kanotklubb Hugo Nilvéus Olofsson
Karate GAK Enighet Farid Ahmadi
Kendo GAK Enighet Aljosa Vuksanovic
Kendo GAK Enighet Josefin Rosenhed
Parasport Goalball FIFH Malmö Fatmir Seremeti
Parasport Simning FIFH och Vellinge Nästes SK Ida Andersson Wulf
Segling KSSS Rasmus Rosengren
Short Track SK Skrinnaren Fabrice Dufberg Suh
Short Track SK Skrinnaren Hampus Hende
Simhopp Malmö Kappsimningsklubb Erik Gundersen
Simning Simklubben Triton Magdalena Kuras
Simning Skåre Swim Club Ellen Olsson
Skateboard Bryggeriets förening Oskar Rozenberg Hallberg
Skytteport Gevär Aleholm SKF Marcus Madsen
Taekwondo Toigye Taekwondo Malmö Nikita Glasnovic
Taekwondo Toigye Taekwondo Malmö Leon Glasnovic
Taekwondo  Chae Taekwondo Malmö Richard Coltelius
Tennis Fair Play Tennisklubb Cornelia Lister
Tennis Fair Play Tennisklubb Gustav Hansson
Tennis Fair Play Tennisklubb Filip Bergevi
Tennis Fair Play Tennisklubb Kajsa Rinaldo Persson
Thaiboxning Öresund Muay Thai Camp IF Angela Mamic
Thaiboxning Öresund Muay Thai Camp IF Ewin Ates
Thaiboxning Öresund Muay Thai Camp IF Erica Bjornestrand
Voltige Örestads Ryttaresällskap Sandra Anderberg
Voltige Svea Voltigeklubb Ella Filippa Velander

 

Relaterade artiklar

Back to top button
Close