CykelNyheter

Höllvikencyklist först ut när EM på landsväg startar i Alkmaar

Idag startar Cykel-EM landsväg i Alkmaar, Nederländerna och man kommer att tävla fram till den 11 augusti. Mästerskapet startar med tempolopp för damjuniorererna och där deltar Wilma Olausson, Giro CC som blev juniormästare 2019, och Julia Borgström, Höllviken CK.

Lite senare är det dags för Hjalmar Klyver från Halmstadsföreningen CK Bure att köra herrjuniorernas tempo.

Torsdag den 8 augusti kör World Tour cyklisten Tobias Ludvigsson, CK HVR16 och U23-cyklisten Erik Bergström-Frisk från Team F-arton Sports Club herrelitens tempolopp.

Linjeloppen körs den 9-11 augusti. Sveriges trupp på 15 man kommer att delta i samtliga klasser.

_ Vi åker till EM med juniorer, U23 och elit och jag tycker att vi ställer till start med en stark trupp i år, säger Lucas Persson, förbundskapten landsväg i ett pressutskick.

Truppen:

Dam Junior
Julia Borgström, Höllviken CK
Wilma Olausson, Giro CC (svensk juniormästare 2019)

Dam elit
Sara Mustonen, Örestadscyklisterna IF
Sara Penton, Stockholm Cykelklubb

Herr Junior

Hjalmar Klyver, Cykelklubben Bure
Anton Dahlblom, Södertälje Cykelklubb
Edvin Lovidius, Södertälje Cykelklubb
Jonathan Ahlsson, Örebrocyklisterna

Dam U23

Clara Lundmark, Norbergs Cykelklubb

Herr U23
Jacob Eriksson, Motala AIF Cykelklubb
Emil Lindgren, Ryska Posten SK
Erik Bergström-Frisk, Team F-arton Sports Club
Hugo Forssell, CK Hymer

Herr Elit
Lucas Eriksson, Motala AIF CK (dubbel svensk mästare 2019 – landsväg och kortbana)
Tobias Ludvigsson, CK HVR16

Tiderna:

Onsdag 7 augusti – tempo junior dam/herr

Kl. 09.00-10.30 Dam Junior (Wilma Olausson och Julia Borgström)
Kl. 11.15-12.45 Herr Junior (Hjalmar Klyver)

Torsdag 8 augusti – tempo elit/U23 

Kl. 12.45-14.15 Herr U23 (Erik Bergström-Frisk)
Kl. 15.00-16.30 Herr Elit (Tobias Ludvigsson)

Fredag 9 augusti – linjelopp junior dam/herr och U23 dam

Kl. 09.00-11.00 Dam Junior (Wilma Olausson och Julia Borgström
Kl. 12.00–15.00 U23 Dam (Clara Lundmark)
Kl. 16.00-19.00 Herr Junior (Hjalmar Klyver, Anton Dahlblom, Edvin Lovidius pch Jonathan Ahlsson)

Lördag 10 augusti – linjelopp U23 herr och Dam Elit

Kl. 09.00-13.00 U23 Herr (Jacob Eriksson, Emil Lindgren, Erik Bergström-Frisk och Hugo Forssell)
Kl. 13.00-17.00 Dam Elit (Sara Penton och Sara Mustonen)

Söndag 11 augusti – linjelopp Herr Elit

Kl. 11.30-16.00 Herr Elit (Lucas Eriksson och Tobias Ludvigsson)

Foto: Bildbyrån

 

Relaterade artiklar

Back to top button
Close