Ishockey

Tyringe tar in målvaktstränare med allsvensk rutin

Tyringe har gjort klart med målvaktstränaren Anthon Hansson, som förra säsongen jobbade för IK Pantern.  

Tidigare har han jobbat som målvaktstränare i Halmstad och Hanhals. Anthon är anställd för att vara hela föreningens målvaktstränare och kommer jobba med samtliga målvakter.

– Nu har jag tidigt tillsammans med Jocke haft möjlighet att lägga upp en strategi på hur vi vill forma organisationen och upplägget kring A-laget för att vi ska kunna ta nästa steg och där har målvaktstränaren en viktig roll, säger sportchefen Filip Steensbjerre, till klubbens hemsida, om rekryteringen.

– Det har det varit ända sedan förra säsongen då vi faktiskt blev bötfällda för att vi inte hade någon målvaktstränare i A-laget. Sedan är det givetvis jätteviktigt att våra målvakter får stöd och vägledning under säsongen som innehåller både toppar och dalar, tillägger han.

Utöver IK Pantern har Anthon Hansson arbetat som målvaktstränare inom bland annat Skellefteå AIK:s organisation.

 

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close