FotbollTrelleborgs FF

Efter tvisterna – Hörberg lämnar TFF

Felix Hörberg lämnar Trelleborgs FF för en övergång till allsvenska Östersund.

Den nu 20-årige mittfältaren kom till Trelleborgs FF som 17-åring och har sedan säsongen 2018 tillhört klubbens A-trupp.

Efter en tid av intern konflikt, där Hörberg agerat huvudperson,  kommer inte flytten som någon överraskning.

– Felix har haft en stark utveckling i Trelleborgs FF och nu får han är möjlighet att utvecklas vidare i den högsta ligan. Vi önskar honom varmt lycka till i Östersund, säger Peter Swärdh, manager i Trelleborgs FF, till klubbens hemsida.

Felix Hörberg är en mittfältare som ÖFK har haft ögonen på ett tag nu. ÖFK har skrivit ett kontrakt med Felix som gäller 4,5 år framåt.

-Jag har följt honom under en längre tid och jag är väldigt glad över att vi har kunnat knyta till oss Felix till vår trupp. Han är en snabb spelare som kan spela på flera positioner, bland annat som yttermittfältare, säger Ian Burchnall, tränare i ÖFK till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close