NyheterTennis

Malmö TK tillbaka i tennisens division 1 med många unga spelare

I morgon gör Malmö TK entré i division 1, landets näst högsta serie, som nykomlingar.

– Vår första målsättning är att klara nytt kontrakt. Får vi vara skadefria och har lite flyt i de tighta matcherna så tror jag serien kan bli så jämn att vi eventuellt kan överraska lite och till och med ligga i toppskiktet. I seriematcherna avgörs många matcher i matchtiebreak så marginalerna är små, säger MTK:s chefstränare Anders Påhlsson i ett pressutskick.

Malmö TK prioriterar seriespelet och klubbens 18-års flickor har två år i rad nått semifinal i Svenska Juniorcupen och därmed tagit SM-brons i lag. F18-spelarna är också stommen i damlaget. MTK inleder på bortaplan på söndagen mot Göteborgslaget Påvelunds TBK. Division 1 Södra spelas som en enkelserie med sju lag där sista laget åker ur och där vinnarna avancerar till Elitserien. Varje lagmatch består av tre singelmatcher och en dubbel.

Den tänkta förstauppställningen består av:

Isabella Mårtensson, född 2002, studerar vid tennisgymnasiet i Båstad, vann FD18 i Junior-SM i september.

Anna Opitz, född 2002, studerar vid tennisgymnasiet i Malmö, besegrade en spelare i Sverigetoppen i somras.

Jonna Opitz, född 1969, före detta proffs och Fed Cup-spelare för Sverige.

De övriga spelarna i truppen är Liv Stafström född 2004, Felipa Knezevic född 2005 och Catalina Drumea född 2003.

Damernas division 1-serie innehåller tre skånska lag och det blir två derbyn på bortaplan för Malmö TK, ATL Lund och mot Fair Play TK:s andralag.

– Det skall bli intressant att se hur våra tjejer står sig i den här konkurrensen. Vi har ett bra och jämnt lag. Dubbeln är alltid viktig så det är glädjande med Isabellas framgångar den senaste tiden. Anna är alltid svårslagen och höjer sig alltid i seriespelet. På en tredjesingel tror jag många kommer få problem med vår mest rutinerade spelare Jonna, siar Anders Påhlsson som kommer coacha laget under serien tillsammans med Jonna Jonnerup.

Spelschema för div 1, Damer södra:
10/11 Påvelunds TBK – Malmö TK (12.00)
16/11 Malmö TK – Vetlanda RK (12.00)
17/11 ATL Lund – Malmö TK (10.30)
19/11 Fair Play TK – Malmö TK (16.00)
30/11 Malmö TK – Elfsborgs TK (12.00)
1/12 Malmö TK – Växjö TS (12.00)

 

Läs mer

Tidigare i år blev MBTK Malmö TK

MBTK blir Malmö Tennisklubb – återknyter till historien från 1899

 

Relaterade artiklar

Back to top button
Close