FotbollLB07Nyheter

LB07 värvar mittfältare från Åkarp

Efter en rad förlängningar presenterar nu LB07 sitt första nyförvärv.

Spelaren i fråga är Rasmus Persson, 21, som närmast kommer från två och ett halvt år i Division 4-laget Åkarps IF.

Persson beskrivs som en mångsidig mittfältare med en bra vänsterfot.

– Jag väljer LB07 för att det verkar vara en bra klubb med många duktiga spelare och tränare. Känns som jag kan utvecklas mycket i denna klubb, och jag ska göra mitt bästa för att 2020 ska bli ett bra år för LB07, säger Rasmus Persson till klubbens hemsida.

LB07 lyckades slutligen ta klivet till Division 2 efter årets avslutade säsong. Nu har man lagt ytterligare en bit till pusslet som är spelartruppen.

– Jag är glad att Rasmus väljer LB07, då han har bra karaktär och är en seriös fotbollsspelare. Hans fotbollskvaliteter ser man direkt och han är alldeles för bra för Division 4. Han börjar komma in i tempot på träningarna och det blir intressant att följa honom under 2020, säger sportchefen Sebastian Jonsson till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: LB07

Relaterade artiklar

Back to top button
Close