Eskilsminne IFFotbollNyheter

Eskilsminne förlänger med mittfältsduo

Truppbygget inför 2020 börjar ta form i Eskilsminne. Nu har man gjort klart med två spelarförlängningar.

Huvudpersonerna är Filip Lundeberg och Dennis Olsson, som båda huserar på Eskils mittfält.

Filip Lundeberg följde upp en stark fjolårssäsong med en övertygande sådan. Nu hoppas han ta fler kliv i Eskilsminne.

– Jag vill fortsätta att utvecklas som fotbollsspelare och person, och känner att Eskils är en bra plats att få göra det i. Jag är motiverad och sugen på att säsongen ska dra igång igen för jag trivs inte så jättebra när det är uppehåll, säger Filip Lundeberg till klubbens hemsida.

20-årige Dennis Olsson missade stora delar av säsonger på grund av skador. Han vill ta revansch för det under kommande år.

– Det var ett riktigt surt år. Först höften som inte riktigt ville släppa och sedan kom fotskadan som ett brev på posten i somras. Nu är jag dock i träning igen och det känns bra, så nästa säsong ser jag fram emot att få göra en hel säsong, konstaterar Dennis Olsson på klubbens hemsida.

 

Joel Ask

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close