FotbollHusie IFNyheter

Husie värvar från Höllviken

Husie IF, med nye tränaren Jonas Pedersen, har inlett truppbygget inför kommande säsong.

Senast att krita på för den gröna Malmöföreningen är Mattias Lindell, som senast kommer från BK Höllviken.

Anfallaren stod för 13 mål under säsongen. I Husie hoppas han göra än fler kommande år. Tidigare har han representerat Kulladals FF, Nydala IF, Vellinge IF och Janstorps AIF.

– Jag har fått en bra känsla med både tränare och laget och därför valt att skriva på för Husie. Jag är också riktigt sugen på att vinna en serie, så det är dags nu 2020. Kanske blir det en skytteligaseger också, säger Mattias Lindell till klubbens hemsida.

Nytillträdde huvudtränaren Jonas Pedersen ges under vinterhalvåret möjlighet att sätta samman en slagkraftig spelartrupp.
Så här säger han om sitt senaste tillskott:

– Mattias är en duktig spelare med riktig näsa för målet. Han utgör ett hot för vilken backlinje som helst med sin rörlighet och kapacitet. Det blir första gången jag tränar Mattias men jag har följt honom under en tid och är glad att han nu kommit till Husie. Det ska bli roligt att ha honom i laget! säger Pedersen till klubbens hemsida.

Mattias Lindell är Husies senaste nyförvärv. Foto: HIF

Relaterade artiklar

Back to top button
Close