skanesport_desktop-panorama-1

FotbollNyheterVittsjö GIK

Succéduon fortsätter i Vittsjö

Vittsjö GIK stod för ett närmast sensationellt 2019, då man knep tredjeplatsen i OBOS Damallsvenskan. Nu meddelar klubben att årets tränarpar fortsätter över kommande år. 

Duon Thomas Mårtensson och Stefan Ekstrand tilldelades gemensamt priset som Årets tränare efter säsongsavslutningen. Gemensamt har de båda även valt att förlänga sina kontrakt med ett år i Vittsjö.

– (Jag)är glad att få jobba vidare med Stefan. Han är otroligt bra och en fantastisk människa. Nästa år blir mitt tionde och det är många fina år med fantastiska spelare och ledare. Härligt att supportrar och sponsorer växer de bidrar till den goda miljön som finns i Vittsjö, säger Thomas Mårtensson till klubbens hemsida.

Stefan Ekstrand kom till Vittsjö inför säsongen 2019.

– Jag har trivts väldigt bra i Vittsjö under året med förening, ledare och spelare. Vi ser potential i spelare och i laget. Det är därför med stor iver jag ser fram emot träningsstart den 13 januari. Där ska vi alla arbeta stenhårt för att utveckla vårt spel ytterligare 2020, säger han till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close