HandbollNyheterYstads IF

Han lämnar Ystads IF HF efter säsongen

Under 2019:s avslutande dagar deklarerade Ystads IF HF att Mario Lipovac lämnar klubben efter den innevarande säsongen.

Mario Lipovac, 28, kom till YIF inför säsongen 2018/2019 och han har under den senaste tiden öppnat upp för en eventuell flytt. Nu är det ett framtida faktum.

– Nu står det klart att Redbergslids IK blir nästa klubbadress för Mario, men först ska vi slutföra jobbet i YIF på bästa sätt och vi önskar Mario med familj lycka till framöver, säger klubbens sportsligt ansvarige, Marcus Lindgren, till hemsidan.

– Efter två säsonger i Ystads IF har jag och familjen beslutat oss för att flytta hem till Göteborg. Jag kommer att spela nästkommande två år i Redbergslids IK och det blev ett naturligt val när vi väljer att flytta hem. Det har varit två lärorika år i Ystad och jag hoppas att vi kan avsluta denna säsong på bästa sätt genom att ta oss till en efterlängtad SM-final och plocka guldet, säger Mario Lipovac till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close