skanesport_desktop-panorama-1

FotbollLB07Nyheter

LB07 förlänger med trotjänaren

LB07 och Elin Björklund har förlängt kontraktet över kommande säsong. 

Den 24-årige backen kom till LB07 inför säsongen 2015. Under 2019 upplevde hon ett tungt år med laget, som slutligen fick se sig degraderat.

Trots att Damallsvenskan blev Elitettan väljer försvarskuggen att stanna.

– Jag ser fram emot ett nytt år med Renée som huvudtränare. Det är min sjätte säsong i klubben och vi har ett ungt lag med mycket potential. Jag hoppas vi kan bygga vidare på det vi gjorde bra förra året, säger Elin Björklund till klubbens hemsida.

Huvudtränaren Renée Slegers är nöjd med att kunna lägga ytterligare en bit till det pussel som är spelartruppen.

– Att Elin har valt att fortsätta hos oss är glädjande. Hon är professionell, ambitiös, vill hela tiden bli bättre och lära sig. Hon har dessutom utvecklats enormt mycket under förra säsongen. Elin kommer att bli en viktig spelare för oss med tanke på det sättet vi vill spela fotboll och den kulturen vi eftersträvar i laget, säger huvudtränaren till klubbens hemsida.

IFK Trelleborg-fostrade Elin Björklund debuterade i Damallsvenskan redan 2013, då i FC Rosengård. Där fick hon vara med och vinna två SM-guld. 2015 flyttade hon till Elitettan och LB07, som året därpå avancerade till den svenska högstaligan.

 

Joel Ask

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close