IshockeyNyheter

Trelleborg Vikings förlänger med målvakt

Trelleborg Vikings fortsätter att rusta truppen till nästa säsong. Målvakten Gustav Walldén har nu skrivit på även över kommande år.  

Gustav Walldén kom till Trelleborg Vikings under sommaren 2019, då han senast hade representerat Malmö Redhawks J20-lag.

Nu har han skrivit på ett kontrakt även över säsongen 2020/21.

– Jag är jätteglad över att få fortsätta mitt hockeyspelande i Trelleborg. Man känner att ishockeyföreningen hela tiden vill framåt. Till nästa säsong ser jag fram emot att tillsammans med laget och föreningen ta ytterligare ett kliv i vår resa. Vi är ett ungt lag med stor utvecklingspotential och en härlig sammanhållning, säger målvakten till klubbens hemsida.

Gustav Walldén, 20, vaktade målet i 26 matcher denna säsong, och bidrog till att Vikings lyckades förbli ett division två-lag.

– När Tim [Hultstrand, målvakt] försvann till Mörrum blev Gustav vår tydliga etta och vann många matcher åt oss. Framför allt efter jul, då även resterande del av laget höjde sig, kom han upp en nivå ytterligare i sitt spel och bidrog starkt till att vi lyckades nå vår målsättning för säsongen, säger Fredrik Troberg, sportansvarig för A-laget, till klubbens hemsida.

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close