Nyheter

Klubbchefen lämnar FC Rosengård

FC Rosengårds klubbchef Jenny Ahlqvist de Souza lämnar på egen begäran föreningen.

– Vi tackar Jenny för ett gott samarbete och respekterar hennes beslut. Vi önskar henne varmt lycka till med framtida uppdrag, säger Håkan Wifvesson, ordförande i FC Rosengård, till klubbens hemsida.

– Det har varit fantastiskt att få vara klubbchef för FC Rosengård. Höjdpunkten var att få vara med och vinna tillbaks SM-guldet till klubben. Rollen som klubbchef har varit väldigt intensiv och spännande men av familjemässiga skäl väljer jag att kliva av, säger Jenny Ahlqvist de Souza själv till klubbens hemsida.

Jenny Ahlqvist de Souza tillträdde som klubbchef i FC Rosengård under sommaren 2019. Efter hennes avhopp arbetar nu klubben för att finna en ersättare.

– Vi är väl organiserade inför säsongsupptakten i våra olika serier. Och vår mycket omfattande sociala verksamhet fortsätter leverera. Så även om arbetet med ny klubbchef redan är inlett har vi tid att hitta rätt profil, säger Håkan Wifvesson.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close