Ishockey

Forward förlänger med Trelleborg Vikings

Trelleborg Vikings inleder veckan med ytterligare en spelarförlängning. Senast att knytas till klubben inför kommande säsong är forwarden Pontus Österlund

Pontus Österlund, 28, återvände till Trelleborg Vikings inför fjolårssäsongen, efter en tid i Lund Giants.

Forwarden, som är fostrad i Trelleborg Vikings, väljer nu att förlänga sitt avtal med klubben över kommande säsong.

– När dialogen inleddes om säsong 20/21 var det svårt att tänka sig något annat än att fortsätta spela för min moderklubb. Jag trivs väldigt bra i Ishockeyföreningen där kommande säsong blir min elfte seniorsäsong i Trelleborg, säger Pontus Österlund till klubbens hemsida.

Pontus Österlund spelade 29 matcher för Trelleborg Vikings denna säsong, på vilka han gjorde tio mål och tio assist. Nu ser han fram emot kommande säsong i moderklubben.

– Jag tycker att truppbygget ser riktigt bra ut med en del tunga och spännande spelare på plats såhär tidigt.

I Tif Vikings värdesätter man den erfarenhet som Pontus Österlund kan bidra med.

– Det var viktigt för oss att förlänga med ”Pontan”. Pontus är väldigt rutinerad och har Trelleborgs ishockeyförening som moderklubb. Med drygt 200 matcher i representationslaget, med ett poängsnitt strax under en poäng per match, är det en spelare som har förmågan att producera och avgöra matcher, säger Fredrik Troberg, sportsligt ansvarig, till klubbens hemsida.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close