IshockeyNyheter

Sex spelare lämnar Rögle

Rögle BK har börjat bygga truppen för kommande säsong. Då meddelar man att sex spelare lämnar klubben. 

Dessa är Ted Brithén, Dominik Bokk, Daniel Bertov, Kodie Curran, Hampus Gustavsson och Roman Will.

– Vi har gjort en riktigt bra säsong där många av våra spelare lyft sig till nya höjder. Givetvis så ökar därmed deras attraktionskraft och för flera spelare som lämnar oss så handlar det om att få chansen att mäta sig med de allra bästa i världen. Det är ett bra betyg för vår organisation men givetvis så kommer vi att sakna de här spelarna. Vi önskar dem lycka till i framtiden, säger sportchefen Chris Abbott till klubbens hemsida.

Ted Brithén var en av spelarna som lämnar Rögle. Han grämer sig åt ett missat slutspel med klubben.

– Det smärtar, vi hade en speciell grupp i omklädningsrummet. Det hade varit kul att testa det här laget i ett slutspel, säger Ted Brithén till klubbens hemsida.

Nu får han söka efter en ny utmaning – på högre nivå.

– Jag har fått en möjlighet som jag inte kan tacka nej till. Det passar både mig och familjen perfekt att göra det här nu. Men jag har fortfarande kvar drömmen och målsättningen att vinna ett SM-guld med Rögle, säger 29-åringen.

 

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close