Nyheter

Två tongivande spelare stannar i Malmö FBC

Tongivande Cecilia Di Nardo och Elin Rosén är båda klara för en fortsättning i Malmö FBC.

Cecilia Di Nardo, som spelat såväl center som back under säsongen, gjorde sin hundrade match för Malmö FBC denna vår. Totalt snittar hon nära en poäng per spelad match.

Nu förlänger hon sitt kontrakt.

– Di Nardo kom som poängstark forward till Malmö för fyra säsonger sedan men har med tiden vuxit fram som en oerhört stark speluppbyggare vilket har placerat henne mer i rollen för back och center. Tycker att hon har stått för sin absolut bästa säsong hitintills och varit mycket delaktig i lagets framgång den gångna säsongen. Enormt spelsmart, bolltrygg och explosiv i sitt spelsätt, den utespelare med mest speltid under säsongen, säger huvudtränaren Mikael Jeppsson till klubbens hemsida.

Malmö FBC förlänger även med Elin Rosén.

Målvakten värvades 2018 från Linköping. Denna säsong har hon gjort positionen som primär burväktare till sin.

– Elin har i stark konkurrens verklighet klivit fram den här säsongen och hållit en hög jämn nivå. Detta kryddat med att Elin har stått för helt matchavgörande räddningar i flera matcher, säger Mikael Jeppsson till klubbens hemsida.

Elin Rosén är klar för sin tredje säsong i klubben. Foto: Bildbyrån

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close