Nyheter

IBK Lund förlänger med målvakt

Målvakten Sara Gemback är klar för fortsatt spel i IBK Lund.

Avtalet är skrivet över två säsonger.

Den 20-årige målvakten återvände till iBK Lund under 2019 från IK Stanstad. De två senaste säsongerna har hon vaktat målet i allsvenskan – som kommande säsong blir SSL.

– Det känns väldigt bra att förlänga mitt avtal med Lund. Det är en härlig grupp tjejer och en häftig resa som vi kan se framemot. Jag är väldigt taggad på SSL, säger Sara Gemback till klubbens hemsida.

– Att Sara Gemback signerar på för ytterligare två år känns tryggt. Hon har höjt sin högstanivå den gångna säsongen och har visat att hon är en toppmålvakt i Allsvenskan, säger assisterade tränaren Aron Olsson till klubbens hemsida, och fortsätter:

– Nu vill hon ta laget till högre höjder och det blir spännande att se hur hennes utveckling fortsätter i SSL.

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close