Fotboll

Brödrapar i IFK Malmös anfallsuppsättning

20-årige Massab Khattab är klar för en fortsättning i IFK Malmö. Samtidigt värvar klubben hans bror, Omar Khattab, 23, från Prespa Birlik.

– Ett spännande brödrapar där Omar har mer erfarenhet än lillebror. Det är två offensiva spelare med god dribblings- och skottförmåga samt styrkor som definitivt kan avgöra matcher, säger tränaren Per Harrysson till klubbens hemsida.

Massab Khattab ser fram emot en ny säsong – och att få spela med brodern Omar.

– Den främsta anledningen till beslutet är att jag klickar bra med både tränarna och spelarna, att ha en bra sammanhållning är mycket viktigt för min del, säger han till klubbens sida, och tillägger:

– En ära [att få spela med brorsan] då han alltid varit min förebild både på och utanför plan. Det är en klasspelare som kan etablera sig i division 2 och även högre upp, men valde att representera IFK Malmö.

De två senaste säsongerna har klubbadressen varit Prespa Birlik och i fjol hann Omar med 13 mål på 23 seriematcher.

IFK har planer som inte speciellt många känner till förutom de som redan spelar i klubben. Jag har en bra dialog med tränarna och vi kommer överens på alla plan, säger Omar Khattab till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Fredrik Rundgren

Relaterade artiklar

Back to top button
Close