IBK LundInnebandyNyheter

IBK Lund förlänger med ung forward

IBK Lund presenterar en förlängning. Man gör det i form av forwarden Elias Persson. 

19-åringen inledde säsongen so back, men flyttades med tiden upp i banan. Från sin forwardsposition kom han sedermera att noteras han för 23 poäng på 20 matcher.

– Han har verkligen växt under året och tagit rollen som forward på ett imponerade vis. Att hitta de avgörande passningarna som öppnar för klara målchanser har blivit hans specialitet. Elias kommer försätta att vara viktig för Lund under flera år i sin nya roll som kreativ forward, säger huvudtränaren Ola Persson till klubbens hemsida.

Elias Persson ser fram emot en fortsättning i IBK Lund.

– Det var faktiskt ett av de enklaste besluten jag har tagit i mitt 19-åriga liv. De två främsta orsakerna till att jag skrev på är att jag trivs fantastiskt bra i laget och att det är sjukt kul att spela innebandy här, säger han till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close