IshockeyNyheter

Ny tränare i Malmö Redhawks damlag

Redhawks gör ett skifte på tränarfronten för damlaget. Den 26-årige skåningen Calle Wendt är klar som ny huvudtränare.

– I Calle får vi en skicklig istränare och är en rekrytering som går helt i linje med det vi vill göra, säger sportchef Tomas Kollar i en kommentar till klubbens hemsida.

Till den kommande säsongen tar 26-årige Calle Wendt över jobbet som huvudtränare för Redhawks damlag, när den tidigare tränarduon Jonathan Salman och Göran Wassbjer lämnar sina positioner.

– Det ska bli väldigt spännande att komma till klubben och en helt ny utmaning för mig att arbeta med tjejer. Det i kombination med den strävan som klubben har, att ta sig till SDHL gör att det här känns extra roligt, säger Calle Wendt till klubbens hemsida.

– I Calle får vi en skicklig istränare, en ledare som brinner för att jobba med och utveckla individen och som har ett brinnande intresse för att arbeta med video, säger Tomas Kollar till klubbens hemsida.

Det gemensamma kontraktet är skrivet över den kommande säsongen.

 

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close