FotbollNyheter

Roar Hansen stannar i Ängelholms FF

Ängelholms FF och huvudtränaren Roar Hansen väljer att förlänga det gemensamma avtalet. 


Roar Hansen anslöt till Ängelholms FF vid årsskiftet 2018-2019. Det nyskrivna kontraktet sträcker till och med 2022. 


– Roar innehar tre tunga funktioner inom  ÄFF, Huvudtränare A-lag, Sportchef samt Akademichef vilka han med oerhörd energi och motivation ständigt utvecklar och därför är vi oerhört glada att kunna knyta Roar till oss ytterligare ett år, säger ordförande Mikael Modig till klubbens hemsida.


– ÄFF håller fast vid sitt projekt att nå Superettan och det var därför naturligt för mig att fortsätta bidra till det projektet. Att dessutom ha ett helhetsansvar för akademi- och herrfotbollen gör det hela mycket motiverande, säger Roar Hansen till klubbens hemsida. 


Han tillägger: 


– 2020 blir ett mycket speciellt år med de konsekvenser Covid-19 fört med sig. En enkelserie för herrlaget blir mycket chansartad och det gäller att vara väl förberedd när serien väl drar igång. 



Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close