IBK LundInnebandyNyheter

IBK Lund förlänger med framtidsnamn

Talangfulla backen Hilda Hammer, född 2001, är klar för en fortsättning i IBK Lund.

Trots sin unga ålder har backen redan två allsvenska säsonger bakom sig. Lägg därtill figuration i sammanhang av U19-landslaget. 

Hilda Hammers nya kontrakt med IBK Lund är skrivet över tre år. 

– Lund är det bästa laget man kan spela i. Jag Känner att jag har utvecklats jättemycket under de senaste säsongerna och det finns inga bättre tjejer att träna och spela med, säger hon till klubbens hemsida.

– Hilda gör det ständigt svårt för motståndarna genom att vara ettrig i närkamperna och är svår att ta bollen av. Hon har alltid varit all-round i sitt spel men sedan vi bestämde oss för att hon skulle spela back permanent så har hon haft en framgångsrik utveckling på den positionen, säger huvudtränaren Johan Gustafsson till klubbens hemsida.

 

Artikelbild: Patrik Palm

Relaterade artiklar

Back to top button
Close