skanesport_desktop-panorama-1

Nyheter

Talangfull back till Jonstorp Hockey

Marc Riviére, 20, är Jonstorp Hockeys senaste nytillskott.

Backen kommer närmast från spel i Halmstad Hammers J20 Elitlag, där han gjorde 11 poäng på 27 matcher den gångna säsongen.

Tidigare har Marc Riviére skolats i Helsingborg HC.

”Marc kommer att göra sig bra i Jonstorp. Både som hockeyspelare och som människa. Han tävlar alltid och är en bra kille på alla sätt. Jag tror att Marc genom sitt spel kommer att vara ett uppskattat bidrag till vårt lag och backbesättning samtidigt som det kan bli ett år där han på allvar kommer ta klivet ut i seniorhockeyn”, säger Jonstorps tränare, Tim Brithén, till klubbens hemsida.

Tim Brithén har tidigare tränat Marc Riviére i Helsingborg.

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close