skanesport_desktop-panorama-1

Nyheter

Meriterat nyförvärv till Ariana FC

Ariana FC presenterar Muamet Asanovski som ett starkt nyförvärv inför den stundande säsongen.

28-åringen har flera säsonger av spel på hög nivå bakom sig. Han har representerat klubbar som Landskrona BoIS, Ängelholms FF och danskaAkademisk Boldklub.

Senast kommer Muamet Asanovski från en sejour i Prespa Birlik och division två.

– Det känns helt underbart att ännu ett känt ansikte från Malmöfotbollen ansluter till vårt projekt. Mudi är en spelare med fantastiska färdigheter och som fortfarande är ung och har mycket kvar att ge på en fotbollsplan. Den här säsongen blev precis ännu intressantare, säger sportchefen Omid Hushmand till klubbens hemsida.

– Det ska bli en lyckad säsong för oss alla och hela föreningen. Vilket driv ni har, det är bara att gratulera. Nu ska vi se till att ta nästa steg tillsammans, säger Muamet Asanovski själv till klubbens hemsida.

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close