Nyheter

Meriterad målvakt förstärker IFK Malmö

Montenegrinen Nikola Delibasic förstärker IFK Malmös målvaktsbesättning inför den annalkande seriestarten.

25-årige Delibasic kommer närmast från Landskronaklubben FK Besa.

Målvakten har meriterat sig med spel i hemlandet Montenegro.

– Jag är ny i Sverige och fick kontakt med IFK Malmö genom en spelaragent, men känner också IFK-spelaren Igor Arsenijevic sedan tidigare, säger Nikola Delibasic, som spelat på högsta nivå, däribland för FK Mornar, hemma i Montenegro, till klubbens hemsida.

IFK Malmö besitter redan Victor Ringdahl som ett av alternativen mellan stolparna.

– Vi får ytterligare en klassmålvakt. Under månaden som Nikola varit hos oss har han visat sig hålla hög klass. Det är en skolad målvakt vars spänst och räckvidd sticker ut lite extra, säger Roger Nilsson till klubbens hemsida.

Sedan tidigare har målvakten Caesar Holmgren Kerwall lämnat IFK Malmö.

Artikelbild: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close