IshockeyNyheter

Vikings förstärker med Erik Sandgren

Trelleborg Vikings lagbygge inför säsong 20/21 fortsätter att ta form. På måndagen har klubben förstärkt med 25-åriga backen Erik Sandgren.
– Jätteroligt att vara på plats och igång med säsongen.

– Mitt val föll på Trelleborg efter samtal med personerna runt om och i laget. Jag känner många av killarna och har sedan tidigare fått en väldigt fin känsla och bild av laget och föreningen säger Erik Sandgren till klubbens hemsida.

– Med sin ålder och över 150 matcher i HockeyTvåan kliver Erik in med stor rutin i vårt unga lag. Han är väldigt mobil där han inte bara kan spela både back och forward utan också ta olika roller i laget. Enkelt förklarat är Erik lugn och skicklig med pucken med ett ordentligt förstapass. Han kan styra ett spel men också spela otroligt enkelt vilket innebär att hans spelsinne är väldigt välutvecklat. Vi är jätteglada över att ha Erik på plats och ser redan nu att han kommer vara en stor tillgång säger sportansvarig Fredrik Troberg till klubbens hemsida.

Relaterade artiklar

Back to top button
Close