skanesport_desktop-panorama-1

IshockeyNyheterRögle BK

Niklas Hansson förlänger med Rögle BK

Den 25-årige landslagsbacken Niklas Hansson har förlängt sitt kontrakt med Rögle BK över säsongen 2022-23.
– Det känns jättebra att ha det klart. Vi har haft diskussionen om en förlängning ett tag och jag har varit positiv till att stanna.

– Vi är väldigt glada över att en spelare som utbildats i föreningens juniorverksamhet kommer att spela kvar i Catena Arena i minst två säsonger till säger Chris Abbott till klubbens hemsida.

– Jag känner för egen del att jag fick en bra utveckling sen jag kom tillbaka och jag ser ingen anledning till att inte fortsätta på det. Vi hade en bra säsong i fjol och jag ser fram emot att vi bygger vidare på den, säger Niklas till klubben hemsida.

– Niklas har, efter sin återkomst till Rögle, bevisat för sig själv och alla andra att han är en allround-försvarare av högsta klass i SHL. Med sitt mogna spel och professionalism är han ett föredöme för alla våra yngre spelare samtidigt som han är en stor tillgång i laget och ger oss en chans att vinna varje match, säger Abbott.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close