Hallå där….Saga Hagman i FC Rosengård 1917
Hallå där….Saga Hagman i FC Rosengård som är tillbaka efter långtidsskada.
Du har varit långtidsskadad under säsongen vilket innebär att det har det varit mest rehab för dig men om du sammanfattar säsongen för laget?
– För laget har det gått hur bra som helst. Tog oss upp i division 1 och till slutspel i F19 vilket var våra mål för säsongen. Tråkigt att jag själv inte hann spela något men de får jag ta igen nästa säsong.
Vad kommer du att ta med dig från året 2020?
– Det har varit ett ganska tufft år för mig. Gick in med förhoppningen att börja träna snabbt och hinna med några matcher. Men det blev inte som jag hade tänkt mig. Fick göra en till knäoperation i februari så allt tog längre tid än förväntat. Det jag kommer ta med mig från året 2020 är att jag har haft så många fina människor runt omkring mig som har stöttat och hjälpt till. Det har varit tufft både psykiskt och fysiskt men jag tror samtidigt att det har varit bra för mig. Har fått en annan bild av hur fotbollen fungerar samt hur viktigt allt runt omkring fotbollen är. Men nu är jag äntligen tillbaka och ser fram emot säsongen 2021.
När är planen är att du ska spela din första träningsmatch?
– Tanken är att jag ska spela min första träningsmatch mot Trelleborg den 27 november. Det blir då min första match på 19 månader.
När träningen startar upp igen, kommer ni att ha några fler träningsmatcher än mot just Trelleborg?
– Såklart jättetråkigt att inte kunna träna, speciellt nu när man kommit tillbaka till 100 procent. Just nu kör vi enbart träning på egen hand. Tråkigt men det är bara att acceptera. Som det ser ut nu så kommer vi ha några träningsmatcher samt eventuellt slutspel i F19 men allt beror ju såklart på hur Coronaläget.
Rosengårds Dam B-lag vann serien och har gått upp till Div 1. Vad tror du om chansen att etablera er?
– Vi har ett mycket bra lag så jag tror vi har bra chanser. Är stolt över tjejerna som gjort det bra i div 2 och vann samtliga matcher. Klubben ville göra en satsning genom att slå ihop F19 med Rosengård 1917. Målet var att vinna serien så vi kunde spela div 1 säsongen 2021 vilket vi lyckades med. Detta gör man för att steget mellan F19 och A-laget ska bli mindre och för att ska behålla så många spelare som möjligt.
Dina framtida mål?
– Skulle inte säga att jag har några specifika mål men jag vill såklart ta min in i A-laget. Därefter hoppas jag på att få ta på mig den blågula tröjan igen.
Foto: Mia Hagman
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se