skanesport_desktop-panorama-1

FotbollLandskrona BoISNyheter

Richard Persson – BoIS nya damtränare

Landskrona BoIS kommer 2021 att spela damfotboll igen. Huvudtränare blir 35-årige Richard Persson som får ansvaret för klubbens nystartade damlag.
– Jag ser fram emot uppdraget, det är ett privilegium att få denna möjlighet.

Han har sedan tidigare hunnit representera Landskrona BoIS i två omgångar som tränare. Som spelare har han BoIS som moderklubb då han tillhörde klubben från fem års ålder upp till juniorlaget.

– Långsiktigt är målet att få ihop ett representationslag på damsidan som spelar elitfotboll och som ska vara ett givet val för alla tjejer i och runtom Landskrona säger Richard Persson till klubbens hemsida.

– Vi är glada över att kunna presentera en sådan stark Landskrona BoIS-profil som Richard som vår nya damlagstränare. Nu ser vi med tillförsikt fram emot att tillsammans med honom sätta en slagkraftig trupp på benen inför säsongen 2021 säger klubbchefen Michel Ekberg

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close