FotbollLB07Nyheter

Okine förlänger med LB07

LB07 har förlängt avtalet med mittbacken Emmanuel Okine. Han var en stor anledning till att laget släppte så få mål i årets serie. Avtalet med LB07 sträcker sig över 2021.
– Att division 2 bästa mittback 2020 väljer att stanna trots att vi trillar ur serien känns givetvis fantastiskt säger sportchef Sebastian Jonsson.

– En viktig pusselbit i vårt lagbygge. Att division 2:s bästa mittback 2020 väljer att stanna trots att vi trillar ur serien känns givetvis fantastiskt och visar att vi kan attrahera bra spelare även i division 3. Vi och Emmanuel vill jobba långsiktigt tillsammans och jag är övertygad om att erfarenheten han har från högre divisioner är viktig och tillför laget mycket.

Emmanuel Okine kommer även under 2021 vara delaktig i klubbens ungdomssektion som ledare under Olof Persson.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button
Close