skanesport_desktop-panorama-1

FotbollNyheterVittsjö GIK

Från norr till söder och Vittsjö GIK för Robert Bergström

Nu är det klart vem som blir Thomas Mårtenssons nya kollega i Vittsjö GIK efter Stefan Ekstrand. Robert Bergström från Umeå IK flyttar 100 mil söderut från Norrland till Skåne och Hässleholm.
– Jag är tacksam över förtroendet att leda laget tillsammans med Thomas Mårtensson. Han står för ett tryggt ledarskap och en värdefull kontinuitet.

Robert kommer närmast från säsonger i Umeå IK. Han har lång erfarenhet från både dam och herrsidan som huvudtränare. Däribland exempelvis Umeå FC herrlag i division 1.

– Det finns mycket talang och kvalité i laget och jag är imponerad över hur man utmanar de stora drakarna samt det stora intresset som finns med klubbens fantastiska supportrar som driver på från läktarplats säger han till klubbens hemsida.

– Robert har haft en bra framgång med Umeå där han har lyckats utveckla deras spel på ett spännande sätt. Jag tror att det passar Vittsjö bra och att han kommer att fortsätta utvecklingen av Vittsjös anfallsspel säger en nöjd Thomas Mårtensson.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close