skanesport_desktop-panorama-1

FotbollKvarnby IKNyheter

Ulf Jansson i Kvarnby IK: ”Vi vill tillbaka till 4:an”

Hallå där…Ulf Jansson, tränare i Kvarnby IK.

Först och främst. Hur mår du och hur har din vardag påverkats privat av pandemin?
– Jag har peppar peppar klarat mig undan Covid 19, men personer i min familj har drabbats. Dock mår alla bra igen. Vardagen har påverkats mycket av pandemin då man innan tog saker för givet, det kan man inte göra nu. En dag i taget gäller numera.

Många föreningar har tvingats ställa in verksamhet och inte tränat kollektivt. Vilka träningsmöjligheter har ni haft i klubben?
– Precis som alla Malmö klubbar har inte fått träna på plan sedan verksamheten stängdes ner i oktober. Känns konstigt då hela Skåne är igång och tränar sedan årsskiftet utom Malmö klubbarna. Våra spelare har fått ett träningsprogram som de ska underhålla sin fysiska status med.

Vilka spelartapp har ni?
– Oj, det är många. Sebastian Olsson (GIF Nike), Tawfiq Shams (Heleneholm SK), Abbas Abbas (Heleneholm SK), Omar Mohamed (klubb okänd), Hampus Jönsson (NK Croatia), Axel Nilsson (NK Croatia), Daniel Egbe (klubb okänd), Bright Sado Ahmed (klubb okänd), Khalil Alhaj (IFK Malmö), Morgan Nielsen (klubb okänd), Gabriel De Souza (Lilla Torg FF) och Alexander Manevski (klubb okänd).

Vilka nyförvärv har ni?
– Även det är många, då vi byggt en ny trupp: Lenny Silwer Wright (IFK Malmö), Alexander Friberg (Kulladals FF), Aleksander Jovanovic (Kulladals FF) Tobias Olsson (Kulladals FF), Emerson Gonzales (FC Möllan), Pontus Andersson (Bara GIF), Edin Sazic (Åkarp IF), Oliver Fredriksson (Åkarp IF), Oliwer Oltner (Furulunds IK), Hakan Sen (Orient FC), Emil Lindstedt, Peter Naumovski, Ali Al- Zagnonn och Edrisa Sonko som samtliga är uppflyttade från vårt U19 lag.

Vilken typ av fotboll vill du att ditt lag ska spela under 2021? Vad har du/ni för förväntningar på kommande säsong? Målsättning?
– Ett organiserat försvarsspel över hela planen och kloka värderingar i var vi tar risker i vårt anfallsspel.
Har i stort sett en helt ny trupp, många av dessa spelarna har jag tränat tidigare. Har också byggt efter att man ska ha någon anknytning till föreningen. Vi vill tillbaka till 4:an!

Är du en tränare som anpassar dig efter truppen, eller är du tränaren med en fast spelidé oavsett lag? Spelfilosofi?
– Spelsystem anpassar jag efter materialet, men grunderna är desamma oavsett sifferkombination.

Vem blir årets lagkapten och varför?
– Det visar sig på försäsongen.

Hur ser du på årets serie i allmänhet? Vilka slåss om segern och vilka lag får slåss om nytt kontrakt?
– Den kommer att bli intressant och många lag som slåss i toppen! Bortsett från vårt lagbygge så är det klart att Lunds SK värvning av Behrang Safari, Croatias värvning av Rade Prica och Heleneholms värvning av Mohamed Ramadan sticker ut.

Om det står 2-2 i 90:e minuten och ni lyfter hela laget för ett segermål. Vem är typen som avgör och på vilket sätt?
– Någon av våra tre utpräglade målskyttar Aleksander Jovanovic, Oliwer Oltner eller Edin Sazic. Hur det gör det spelar mindre roll.

Viktigast av allt. Vad har du på din pizza?
– Det varierar från gång till gång men gärna räkor & fläskfilé.

Foto: Kvarnby IK

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close