Dansk målvakt klar för Trelleborgs FF
Den 21-årige danska målvakten Kasper Thiesson Kristensen, som provspelade med TFF för ett par veckor sedan, är klar för klubben. Han ansluter till Trelleborg från den danska klubben AGF och har skrivit på ett 1-årskontrakt.
– Vi hade Kasper hos oss i lite mer än en veckas träning plus en träningsmatch och han har visat att han är en talangfull och intressant målvakt. Han är reflexsnabb, bra med fötterna och passar in på det vi söker i en målvakt. Han kompletterar vår målvaktssida på ett bra sätt säger Salif Camara Jönsson i ett pressmeddelande.
Den 191 centimeter långa målvakten ser fram emot att flytta till Sverige för att representera Trelleborgs FF framöver.
– Jag är väldigt glad att allt fallit på plats och att kontraktet med TFF är undertecknat. Jag ser fram emot att börja träna med laget och känslan är att det är en bra grupp som förhoppningsvis kommer leverera en bra säsong.
– På planen tycker jag att jag är en rätt så allround målvakt som gärna styr försvaret. Jag försöker också utstråla ett lugn i det jag gör.
Kasper Thiesson Kristensen har representerat AGF hela sin karriär och har spelat sex matcher i den danska högstaligan.
Foto: TFF
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se