Jonna Jelbring förlänger med Ystads IF
Ystads IF rutinerade högernia Jonna Jelbring förlänger hon blir klubben trogen under de kommande två åren.
– Jag är väldigt glad och tacksam för att ha kommit överens med YIF om en ny förlängning. Jag trivs väldigt bra i klubben och ser framemot nya år i den vita tröjan.
– Ytterligare en viktig pusselbit är på plats i vårt lagbygge till kommande säsong. Vi är väldigt glada att Jonna valt Ystads IF de kommande två åren. Detta blir hennes 6:e säsong i Ystads IF vilket gör henne till en av de som varit med längst i laget. Jonna har varit med på hela resan från division 2 och jag vet att hon vill vara med och ta nästa steg med föreningen. Hennes utlåning till Lugi detta året tror jag kommer gynna både henne och laget till nästa säsong då hon vet vad som krävs för att vi så småningom ska ta oss dit säger Michelle Fyhr Seifert.
– Även fast jag varit i klubben sedan fem säsonger tillbaka ser jag framemot nästa säsong. Det känns som klubben verkligen har något på gång och jag vill fortsätta vara med på den här resan och bidra till klubbens vision. Klubben har visat att man verkligen vill uppåt med många spännande värvningar som tilltalar även mina mål säger Jonna.
Foto: Ystads IF
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se