skanesport_desktop-panorama-1

HandbollHK MalmöNyheter

Jörgen Rasmusson fortsätter som ordförande i HK Malmö

Jörgen Rasmusson fortsätter som ordförande i HK Malmö, ett uppdrag han haft sedan 2008. Han omvaldes vid gårdagens årsmöte fram till stämman år 2023. 

– Jag är otroligt glad och stolt över att ha fått förnyat förtroende på posten som ordförande i HK Malmö. Det har varit en fantastisk resa att leda föreningen i stort sett från föreningens bildande fram till idag när vi är en etablerad och erkänd förening. Min drivkraft är så klart fortfarande att vinna det där SM-guldet och etablera klubben i Europa på herrsidan samtidigt som jag har en förhoppning att vårt damlag kan avancera i seriesystemet och nå SHE. Men jag månar också om bredden och att vi är en trygg och säker förening med lag i alla åldrar för både pojkar och flickor samt att vi även fortsättningsvis har ett parahandbollslag säger han till klubbens hemsida.

HK Malmös styrelse säsongen 2021-22 i sin helhet:

Jörgen Rasmusson, ordförande (AU)
Lasse Larsson, vice ordförande (AU)
Per-Håkan Andersson, kassör
Magnus Palm, sekreterare
Susanne Persson, damansvrig
Peter Cavala, ungdomsansvarig
Jenny Jönsson, suppleant
Tommy Thysell, suppleant

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close