Lund föll i slutsekunderna mot tabelljumbon
I en märklig match, mot ett märkligt lag, föll Lunds BK något oväntat under lördagen.
Tabelljumbon Linköping vann med 3-2 efter ett avgörande i 93:e matchminuten.
Lunds BK har haft en strålande sommar, såvälprestations- och resultatmässigt, men borta mot FC Linköping City tog det stopp. Östgötaklubben har använt 37 spelare den här säsongen, köpt in ett tiotal nya spelare i veckan, sparkat tränare, PR-konsulter och annat löst folk samtidigt som huvudsponsorns vara eller icke vara i klubben har diskuterats i omgångar.
Många gånger har det sett svajigt ut, men det här gången tog Linköping en viktig seger och greppade kanske sista halmstrået för att hänga på i seriens bottenstrid.
I Lund fungerade inte försvarsspelet som det brukar, samtidigt som man inte tog tillvara på sina chanser framåt. Och då brukar det inte spela någon roll om det är ett topp- eller bottenlag på andra sidan.
När Edvin Condrup höll sig framme och gjorde 2-2 med drygt två minuter kvar av ordinarie tid hämtade densamma snabbt bollen ur nätmaskorna för att kunna få till ett avgörande.
Istället var det Linköping, som efter en markeringsmiss i LBK-försvaret, kunde avgöra.
Se alla målen här: https://www.sportexpressenplay.se/video/s-highlights-fc-linkoping-city-lunds-bk-5gdoq6
Kontaktuppgifter:
Christoffer.ekmark@skanesport.se

