Casper Burehed i LBK om utvisningen: ”Straffen köper jag men var inte beredd på det röda”
Helgens bortamatch för Lunds BK mot Vänersborgs IF blev en annorlunda tillställning. Efter endast 14 sekunder av matchen fick Casper Burehed syna det röda kortet och ett decimerat ”Krubban” fick därefter se sig slagna med 5-1.
Du blev utvisad efter endast 14 sekunder? Berätta, vad hände egentligen?
– Allting gick väldigt fort. Domaren blåser i gång matchen och Vänersborg spelar hem bollen. Dom sätter en lång passning ut på högerkanten. Jag faller ner ner i backlinjen och ser i ögonvrån att jag har deras vänsterytter i ryggen. Sedan ser jag inte när bollen slås in i straffområdet och därför hinner jag knappt tänka när jag ser en hård boll in förbi hela vår backlinje. Där och då var det enda jag kunde tänka att motståndaren jag hade i ryggen inte skulle komma först. Så jag sträcker ut min arm och försöker hålla honom borta. Sedan hände det som hände… Han kommer in framför och jag drar lite för hårt i armen vilket ledde till straff och rött kort. Straffen köper jag men var inte beredd på det röda. Ett misstag som jag helt enkelt får acceptera, försöka släppa och gå vidare. Under 2:a halvlek var vi var ganska nerpressade stundtals, vilket inte är jättekonstigt eftersom vi spelade med 10 man mot ett högt pressande Vänersborg som inte lät oss komma upp i banan. Försöker kontra ett par gånger på dem och har ett par lägen, men får inte in bollen.
Ni förlorade tillslut matchen med 5-1. Finns det ändå något positivt att ta med sig från matchen?
– Det positiva vi kan ta med oss är att vi ändå spelar till domaren blåser av matchen. Vi försöker spela oss ur varje situation och vi kommer till lägen. Detta trots att vi ligger under med 5-1 och har en man utvisad.
Hur kommer er träningen att vara i veckan, något speciellt fokus?
– Tror inte det kommer vara någon jättestor skillnad från hur våra träningar brukar ser ut. Lär kolla lite på Ljungskile, vad dem gör bra och var vi kan straffa dem. Sen anpassa träningarna lite utifrån det.
Vilken position trivs du bäst i?
– Trivs bäst på mittfältet. Om det är centralt eller på en kant spelar ingen jättestor roll.
Dina styrkor respektive svarheter?
– Vill använda min fot så mycket som möjligt. Tycker att vänsterfoten är min allra främsta styrka med allt vad det innebär, från skott till passningar. Även min vinnarskalle och hatet för att förlora är väl också värt att nämna. Tycker att jag blivit bättre på det desto mer speltid och rutin jag fått. Men en svaghet jag har känt av tidigare är att jag kunnat känna mig lite stressad vid olika situationer på planen, där man lätt stressar iväg bollen och kanske tappar den lite för enkelt.
Till helgen gästar Ljungskile SK Klostergården. Båda lagen ligger tätt i tabellen med endast en poängs skillnad. Vad vet du om era motståndare?
– Ljungskile vet vi är ett stort, fysiskt lag som spelar lite längre bollar. Man vill vinna 2:a bollarna och därefter anfalla. Detta vet vi sedan det första mötet i våras där vi spelade på en mindre bra gräsplan och det blev mycket långa bollar. Hemma på Klostergården är det vi som kommer styra matchbilden.
Förra gången ni möttes vann Ljungskile med 4-0. Hur slutar matchen och vem avgör?
– Bohman är verkligen i form just nu. Han gör två mål och vi vinner med 2-0.
Hur är status i truppen?
– Pivkovski skadade sig hemma mot Trollhättan, men annars ingen.
Avslutningsvis, vad gör du när du inte spelar fotboll?
– Jag jobbar på Eurofinans i Lund.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se