skanesport_desktop-panorama-1

FotbollHammenhögs IFNyheter

Ur ordförandens perspektiv – Eve Palm i Hammenhögs IF

Namn: Eve Palm
Ålder: 67
Yrke: Pensionär
Förening: Hammenhögs IF
Roll: Ordförande

Sammanfatta din historik i föreningen.
– Har alltid tillhör Hammenhögs IF både som spelare, ledare och även varit med styrelsen.

Hur många medlemmar och lag har ni idag?
– Ca 150 st. Vi har ett herrlag, två damlag, ett flickor 15/16 tillsammansmed Borrby IF/LIGA 06 och Gärsnäs AIS.
Samt ytterligare fem ungdomslag tillsammans med Borrby IF under namnet BSH.

Under pandemi ställdes de flesta föreningars arrangemang in helt, som loppisar, bilbingo och annat. Blev ni hårt drabbade?
– Inte speciellt. Vi hade ju inga sota utgifter men fick en del bidrag, samtidigt som våra sponsorer ställde upp för vår förening, vilket vi tackar dem för. Dessutom har vi ett loppmarknadsgäng som jobbat på mycket bra och lyckats tillföra medel för föreningen.

Hur ser ekonomi ut i er förening idag?
– Den är för tillfället bra.

Har ni någon generell målsättning inom föreningen?
– Att ge alla som vill möjlighet att tillhöra vår förening. Vi har i år färdigställt två padelbanor på vår anläggning, detta i samarbete med Allmänna Arvsfonden och RF-SISU vilket vi hoppas skall få fler att komma till vår förening även de som inte gillar fotboll. Vi hoppas också att fler ungdomar kommer till oss nu då vi kommer att starta upp träning för ungdomar inom padel.

Vilka är de stora inplanerade händelserna för föreningen under kommande säsong?
– Inga speciella.

Inom framförallt fotbollen, men även i andra idrotter, bedrivs riktade jämställdhetskampanjer för
att få fler kvinnor i styrelser och andra ledande roller. Hur jobbar ni med de frågorna?
– Vi har idag två kvinnor i vår styrelse, men vi jobbar med att få fler intresserade.

Vad ser du personligen mest fram emot under resterande del av 2021? Dels som ordförande i
föreningen och dels som privatperson?
– Att vårt herrlag som nystartade i år i div 6 efter två års uppehåll, kommer att vara med och kämpa om
att vinna denna serie. Dessutom hoppas jag att vårt damlag som de senaste fem åren legat i div 1 kan klara sig kvar. Samtidigt hoppas jag att vi inom damfotbollen kan samarbeta för att behålla lag så högt upp som
möjligt i seriesystemet, så flickor som vill spela fotboll ges möjlighet till detta. För egen del att alla i min närhet kan vara friska och krya och kan fortsätta med det de tycker om inom framförallt fotboll då många i min omgivning är engagerade på olika sätt inom denna sport.

Avslutningsvis, tre snabba?
Vår eller Höst – Vår
Köttgryta eller Fiskgryta – Köttgryta
Rödvin eller Vitvin – Rött

Foto: Hammenhögs IF

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close