”Vi har haft ett starkt kollektiv med en av seriens bästa centrallinjer”
Höstsäsongen har intagit fotbollen och division 3. Man har kommit över halvtid med 12 spelade omgångar. Vi har kollat läget med Åkarps IFs tränare Eremal Zejnullahu som som återfinns på övre halvan av tabellen.
Ni ligger på en tredje plats i just nu i serietabellen med 21 poäng. Vad är segerreceptet?
– Vi har haft ett starkt kollektiv med en av seriens bästa centrallinjer. Ett hårt jobb defensivt med en bra effektivitet offensivt där många är med och bidrar på olika sätt. Tyvärr har vi drabbats av ovanligt många långtidsskador på extremt viktiga spelare.
Var detta er målsättning innan säsongsstart?
– Som nykomlingar var målsättningen att säkra kontraktet så fort som möjligt och därefter blicka uppåt i tabellen.
Hade du personligen kalkylerat med en topplacering?
– Utifrån spelarmaterialet och karaktären på våra spelare var jag säker på att vi skulle kunna vara med och hota om en topplacering, men där är otroligt många bra lag vilket har visat sig i denna tuffa serie.
Vilken spelare har imponerat mest på dig?
– Felix Malmgren. Första året i division 3 och redan stått för fyra mål och åtta assist.
Avslutningsvis, vem blir er främsta utmanare om seriesegern?
– Jag tror det står mellan Ariana FC och IF Lödde.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se