skanesport_desktop-panorama-1

HandbollIFK KristianstadNyheter

Jonas Wille blir assisterande förbundskapten i Norge

Jonas Wille blir assisterande förbundskapten i det norska landslaget. Han som tidigare varit förbundskapten för norska U-21 landslaget kommer tillsammans med Christian Berge att leda det norska herrlandslaget. 

– Vi visste om att möjligheten fanns att Jonas kunde få en assisterande tjänst i landslaget men att det skulle gå så här fort var lite överraskande. Samtidigt är det ett kvitto på Jonas kompetens och vi är mycket glada för hans skull. Under tiden Jonas är borta kommer Uffe Larsson att sköta den dagliga träningen för vårt herrlag säger Jesper Larsson till klubbens hemsida.

Detta innebär att Jonas kommer att vara borta från IFK Kristianstad under EM-mästerskapet i januari.

-Det är en fin utmaning och ärofyllt att få detta uppdrag. Jag tycker det är väldigt roligt att Christian Berge vill ha med mig och det ska bli spännande att få vara med på den absolut högsta nivån som finns inom handbollen. Samtidigt vill jag tacka IFK Kristianstad för föreningens välvilja och positiva inställning till mitt uppdrag säger Jonas Wille.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close