Erol Bekir: ”Vi har suget att revanschera oss för några onödiga poängtapp trots bra spel och missade lägen”
Hallå där…Erol Bekir, tränare i FC Bellevue.
Fem seriematcher återstår att spela och ni ligger just nu på en femteplats. Imorgon möter ni serieledarna BK Höllviken på hemmaplan. När ni möttes tidigare i somras vann ni med 2-1. Hur är känslan inför matchen?
– Det är seriefavoriten vi möter och ur ett spelarperspektiv borde det vara en väldigt inspirerande uppgift att ta sig an.
Vad talar för att ni går segrande ur matchen?
– Vi har suget att revanschera oss för några onödiga poängtapp trots bra spel och missade lägen.
Vad vet du om laget?
– Alla lagen känner varandras styrkor och svagheter men det viktigaste för oss handlar om att uppnå vår maximala prestation utifrån vår matchplan och då brukar det gå bra.
Vad blir extra viktigt i matchen för att kunna bärga tre poäng?
– Förutom att ha matchvinnare i båda ändarna så kommer det krävas att vi är aggressiva i press spelet och balanserar variationen i vårt anfallsspel på ett klokt sätt över 90 minuter.
Någon spelare som formtoppar just nu?
– Våra defensivare killar är just kanske de som sticker ut mer än de offensiva.
Hur är status i truppen?
– Vi har haft en del frånvaro pga jobb, sjukdomar och skavanker och saknat kontinuiteten ett bra tag men istället har andra klivit fram och gjort det väldigt bra.
Avslutningsvis, var hittar vi FC Bellevue i tabellen när summeringen görs i efter sista omgången?
– Tabellen får ge svaret i slutändan. Den brukar aldrig ljuga.
Kontaktuppgifter:
Lola.nilsson@skanesport.se