Strålande säsongsinledning för YIF:s damer
Fyra raka segrar på lika många matcher.
YIF:s damer jagar Allsvenskan och har fått exakt den start de önskade.
Hemma mot IFK Kristianstad, som hade två inledande segrar, vann YIF med hela 31-17.
Matchen var hyfsat jömn. Kristianstad tog ledningen med 5-3, men sedan trampade hemmalaget på gasen gick iväg till sjumålsledning (15-8) i paus.
Därefter blev det aldrig någon spänning.
– Jag har under flera veckor tid nu försökt pränta in hos tjejerna att vi är bra för så är det. Vi har en fantastisk bredd och alla som kommer in levererar. Det var de första fem minuterna som det var lite knixigt men annars är jag absolut nöjd med spelet över 60 minuter. Både bakåt och framåt, målvaktsspel, ja, i princip allt, sa YIF-tränaren Daniel Svensson till Ystads Allehanda.
I den här matchen gjorde Jannike Wiberg, den tidigare H65 Höör-legendaren, en stor insats.
– Jannikes match är jättebra. Hon gör sina räddningar och sätter igång kontringarna. Jag vill också ge ”Larre” (Amanda Larsson) stort beröm för sin försvarsinsats. Hon får sällan cred men hon gör det riktigt, riktigt bra bakåt i dag, sa Svensson.till Ystads Allehanda.
Kommande helg tar RP Linköping emot Ystads IF.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se