KDFF förlänger med spelare
Kristianstads DFF har förlängt avtalen med Evelina Duljan och Emma Petrovic. Den sistnämnda förlängningen sträcker sig to.m 2023.
– Med en förmåga att hantera boll i ett tempo som få andra i Damallsvenskan har Eve unika kvalitéer som är en tillgång för vilket lag som helst. Att den förmågan även kan skapa underhållningsvärde för publiken är en ren bonus. Nu kommer vi jobba tillsammans med Eve för att nå den nivå där både tränarstaben och hon själv känner att hon är redo konkurrera om plats i startelvan igen säger KDFFs sportchef Lovisa Ström till klubbens hemsida.
– Emma har redan innan hon kom till KDFF visat stort driv och vilja att nå långt med fotbollen, egenskaper som kommer göra att hon tar ytterligare kliv i sin utveckling de kommande åren varför vi är glada över ett fortsatt samarbete. På plan ger Emma med sin goda teknik och fina tillslag vår tränarstab nya nycklar att använda i den fortsatta utvecklingen av vår spelidé. Spel med Serbiens landslag ger henne möjligheter att skaffa internationell erfarenhet vilket vi ser mycket positivt på säger Lovisa Ström.
Foto: Bildbyrån
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se